Středa, 29 března, 2023
magazin
HomeRady a NávodyOdjedete na Fashion Week, a zatím vypukne válka… Módní návrhář z Kyjeva...

Odjedete na Fashion Week, a zatím vypukne válka… Módní návrhář z Kyjeva popsal, čemu čelí jeho blízcí i čím ho zklamal módní průmysl

Tento pro někoho „lokální konflikt“ se týká celého světa. „Musíte vědět, co se děje, musíte to vidět,“ odkazuje Dima Ievenko lidem z branže. Ukrajinští návrháři se poslední dny zúčastnili Fashion Weeku v Miláně, ale realita byla pro ně zcela odlišná, než pro ostatní nadšence módy.

Ignoruje módní svět události v Ukrajině?
Válka na Ukrajině zasáhla celý svět, ale módní průmysl ji téměř vůbec nekomentuje a všechny akce běží dál než kdyby se nic nedělo. Ukrajinský návrhář Dima Ievenko, který stojí za známou značkou Ienki Ienki a luxusními péřovými bundami, tvrdí, že to není o tom, zrušit akce, na kterých stovky lidí pracovalo dlouhé týdny, ostatně vždyť i on sám s dalšími návrháři z Ukrajiny předváděl svou novou kolekci v Miláně, ale o přístupu. Stačilo by na takových akcích věnovat prostor tak důležitému tématu jako je válka v Evropě. Co prozradil v rozhovoru pro magazín GQ?

Z Ukrajiny odešel před vypuknutím války, teď se nemá kam vrátit
Dima žije v Kyjevě, ze kterého vycestoval do Milána už 22. února kvůli Fashion Weeku. V té době se už aktivně mluvilo o hrozbě ruské invaze na Ukrajinu, ale nečekal, že se jen pár dní po jeho odchodu opravdu rozpoutá válka. Od čtvrtečního rána pořádně neusnul, je v neustálém kontaktu se svou rodinou, přáteli a 120 zaměstnanci, kteří pracují v továrně nedaleko Kyjeva. On zůstává v Miláně, protože momentálně se nemá kam vrátit. Dima tvrdí, že někteří uprchli z Kyjeva a snaží se dostat do Polska, jiní zůstali. On se takto na dálku snaží pomoci alespoň finančně a hledá pro ně bezpečné místo. S sebou má v Miláně dva blízké zaměstnance, jejichž manželky zůstaly na Ukrajině. Dima je spojil, a tak se ukrývají společně, aby ani jedna nezůstala sama…

V Kyjevě má ​​blízké i desátý zaměstnance
„Zhoršuje se to každou hodinou. Moji rodiče jsou v Kyjevě, nemohou odejít. Mám tým 120 lidí, všichni jsou to mladí lidé, mladé dívky a chlapci a přímo na Kyjev létají bomby. Nikdy jsme něco takového nečekali,“ vysvětluje Dima v rozhovoru. Po probdělých nocích zněl velmi vyčerpaně. O své blízké má pochopitelně strach. „Teď se bojuje všude. je katastrofa.“

„Lidé jsou velmi rozzlobení. Jsou samozřejmě vystrašení, ale jsou stále více rozzlobení. V posledních letech války se ukrajinský lid mimořádně sjednotil. Pokud se vrátíte do roku 2014 a revoluce na Majdaně, lidé byli stále dost polarizovaní, ale ukrajinský lid se stále více stával opravdu pevným. A teď, když začala válka, dokonce i lidé, kteří se navzájem nenáviděli, jsou jako skuteční bratři,“ popisuje dále situaci na Ukrajině.

Módní průmysl žije vlastní realitou, přitom by stačilo tak málo
Dima otevřel i stále diskutovanější téma – je správné, že módní průmysl nevěnuje válce žádnou pozornost? Na internetu kolují rozporuplné názory, na jedné straně je za Fashion Weekem velmi mnoho práce a svět se přece nemůže úplně zastavit, ale na druhé straně by bylo vhodné dát jasně najevo své stanovisko a snažit se pomoci. Módní průmysl je přece jen jeden z těch nejvlivnějších na světě. „Zde v Miláně je množství lidí, počasí je nádherné, opatření vůči covidu nejsou přísná a lidé jsou oblečeni do pouličního stylu,“ řekl. Realita byla pro lidi, kteří se zúčastnili Fashion Weeku úplně jiná. Dima společně s dalšími ukrajinskými návrháři zažíval docela odlišné pocity. Odprezentoval sice svou tvorbu, ale myšlenkami byl s lidmi na Ukrajině.

Proč ignorují tragédii jako je válka? Nezavírejme oči
Podle něj rozhodně není správné, že módní značky ignorují tak vážnou a tragickou situaci. Itálie se dokonce pokoušela získat výjimku pro dovoz luxusního zboží v sankčním balíčku vůči Rusku. Dima si uvědomuje, že nadnárodní značky a celkově nadšenci módních přehlídek a událostí, jakými jsou Fashion Weeky nikdy nebyly bůhvíjak skvělí ve vyjadřování politických názorů nebo podpoře humanitních krizí, ale z přístupu je nyní zklamaný.

Když si povídal s lidmi, o válce věděli a vyjádřili lítost nad tím, že Ukrajina čelí lokálnímu konfliktu. Dima nerozumí tomu, jak si někteří opravdu neuvědomují, jaké rozměry má tato tragédie. Tento „lokální konflikt“ se týká celého světa.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články