Úterý, 28 března, 2023
magazin
HomePsychologieHraje na city, nebo to přehání s komplimenty? 5 typů toxických partnerů,...

Hraje na city, nebo to přehání s komplimenty? 5 typů toxických partnerů, od kterých IHNED utíkejte co nejdál

Toxický vztah může znamenat cokoli – napravit se ale dá tvrdou prací na obou stranách. Co však znamená, když do vztahu vstoupíte s toxickým partnerem? Tady je třináct znaků, které by ve vás měly spustit červená světla.

Partnerské vztahy se vyznačují různými znaky – jsou navzájem odlišné, jedinečné, mají své dobré i špatné chvilky, své vrcholy i pády, ale pokud se partneři milují a umí spolupracovat, komunikovat a vycházet, váží si jeden druhého a respektují se, vše se dá zvládnout a vztah přežije doslova věky.

Partneři v něm fungují zkrátka jako tým. Ale když se vztah mění na toxický a ničí jednoho či druhého, popřípadě obou partnerů, je dobré z něj vycouvat, opustit ho, ukončit.

Pokud je neštěstí normou a vy jste přestali existovat
Některé vztahy však dokážou být toxické od začátku – pro jisté znaky na straně partnera. Třeba si je plně uvědomit, definovat a odstranit, jinak vás zničí – jak vaši sebejistotu, sebevědomí a sebedůvěru, tak i vaši energii, emocionální a fyzické zdraví.

Toxický vztah je vztah bez respektu, soucitu, zájmu o druhého, s příliš mnoho kontrolou a nedůvěrou, nejistotou, dominancí a mocí jednoho nad druhým, jednoduše přestává být bezpečným místem.

Pokud se iu vás staly emoce jako hněv, mrzutost, smutek, nespokojenost, neštěstí normou, pokud se stále více vyhýbáte jeden druhému, pokud kvůli vašemu vztahu začíná trpět vaše kariéra a další vztahy, přestanete-li se věnovat sobě a svým potřebám, nebo se je bojíte byť jen vyslovit, pokud všechna láska, kompromisy a energie proudí jen z jedné strany – a pokud přestanete používat slovíčko NE – něco není v pořádku.

Nyní si projdeme 13 znaků typů toxických partnerů, u kterých vám radíme nastražit uši, zpozornět a jednat. V nejhorším případě utéct.

 1. Partner „tvé rozhodnutí-tvá vina“
  Je nádherné, když partner podporuje vaše rozhodnutí, respektive vám dává na výběr, čímž zvyšuje vaši sebedůvěru, ne? Ale co když je v tom jen skrytá narážka na vaši neschopnost? Past, do které se chytíte a vypadá asi takto: „Ty jsi vybrala tuto restauraci, toto jídlo. Je to hnusné, ubohé, obsluha katastrofální.

Pokazila jsi nám celý večer. Je to tvoje vina.“ Toxický partner vás nechává rozhodovat jen proto, aby vás za rzhodnutí a jejich důsledky mohl obviňovat. Projevuje zklamání, hněv, mrzutost a vy se cítíte nejhorší na světě. Je to rána pro sebevědomí.

Následně mu postačí jakýkoli důvod pro obviňování. Nejhorší je, že se partner navenek a pro všechny jeví jako úžasný, milující, podporující a důvěřující. Vinu a hněv projeví jen v soukromí.

 1. Partner hrající na city
  Podobnou manipulaci zastihnete iv tomto případě: partner podpoří vaše rozhodnutí, přestože s ním není ztotožněn. Místo, aby si s vámi o tom otevřeně promluvil, nechá vás například odejít z rodičovské dovolené do práce, ale pak hraje na vaše city: „Děti to bez tebe doma nevědí. Jsou tak utrápené, tak moc nám všem chybíš. Ale rozhodla ses sama… Obětujeme přece všechno pro tvou práci, i naše štěstí…“
 2. Partner, který chce za lásku zaplatit
  Psycholožky tento typ partnera nazývají „ten, kdo využívá“. Jedná se o partnera, který se jeví jako milý, jemný, něžný. Jeho milá slova však mají vždy skrytý cíl: osobní prospěch. Za své chování očekává odměnu: „přinesl jsem ti květiny, protože jsem si jistý, že mi navaříš tu nejlepší večeři pod sluncem“.

Jste ta nejúžasnější žena, protože děláte všechno, co od vás požaduje přesně tak, jak to požaduje. Jeho tvář je dokonalá maska, která padne jen tehdy, pokud se vůči němu vyhradíte a proti němu postavíte. Tehdy odhalí pravou tvář. A nejsme si jisti, jestli ji chcete vidět.

 1. Pasivně agresivní partner
  Pokud vás partner chce kontrolovat, ale ne přímo, zvolí pasivní agresi – a to zažít nechcete. „Samozřejmě, můžeš jít s přáteli ven, já budu v pořádku, zůstanu doma docela sám, nedělej si starosti, jen jdi pěkně a bav se, vždyť na mně stejně až tak nezáleží…“ „obětuji se a pomůžu ti, i když se cítím špatně, vždyť co už, tvoje práce je důležitější než moje zdraví“, „vždyť to nějak bez tebe přežiji“ a podobně.

Jedná se o skvělého manipulátora, využívajícího takové komunikační triky. I když to nevypadá tak, že požaduje, aby bylo po jeho, nakonec tak učiníte. Jinak byste cítili silný pocit viny, jako byste vy dělali něco špatného a vy byla ta špatná.

 1. Partner s přehnanými prohlášeními a komplimenty
  Každý z nás chce poslouchat od partnera hezká, milá prohlášení. Je romantické vědět, že jste pro něj ta jediná, ta pravá, že vám projevuje vášeň, dává komplimenty. Záleží však na způsobu, jakým jsou vytvořeny a konstruovány: za některými se skrývá manipulace, shazování sebevědomí, skryté úmysly: „Jen já tě potřebuji.“
- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články