Úterý, 28 března, 2023
magazin
HomePsychologiePřátelství je důležitější než romantický vztah! Víte, proč?

Přátelství je důležitější než romantický vztah! Víte, proč?

Proč jsou dnes důležitější přátelství než romantické vztahy? Kamarádky nám dají nejednou víc než vztah.

Víte, že dnes 30. července je Mezinárodní den přátelství?
Tradice oslavy začala v roce 1935 v USA. Hlavní myšlenkou je uvědomění si role přátelství v našem životě, které do našeho světa vnáší klid a dobrou náladu. Tento den bychom měli oslavit se svými přáteli, vyjádřit jim svůj vděk, lásku a obdařit je maličkostí. A proč je přátelství dokonce důležitější než vztah?

Eleanor Roosevelt kdysi řekla: „Mnoho lidí vejde do tvého života a vyjde z něho, ale pouze přátelé zanechají stopy ve tvém srdci.“ I když se dnes zdá, že romantické vztahy mají přednost před přátelstvím, neměli bychom na kamarády zanevřít. Síla kamarádství je pevnější!

Nejedna žena, když se zamiluje, začne odstřihávat kontakty s kamarádkami a kamarády. Žije prakticky jen pro partnera. Problém však je, že mnoho vztahů dříve či později skončí a snadno se dostanete do situace, kdy budete litovat, že jste nepodporovali svá stará kamarádství.

Máte-li kamarádku, která při vás stojí i když se vám nedaří, která vás vyslechne a poradí, máte velké bohatství. Pevná kamarádství jsou výbornou podporou během celého života.

Proč jsou dnes důležitější přátelství než romantické vztahy?

Manželství je stále méně
Zdá se, že institut manželství je v posledních letech stále méně vyhledávaný. Mnoho párů spolu žije bez papíru. Studie z roku 2019 ukázala, že 4,3 procenta žen ve věku nad 40 let na celém světě nikdy nebylo vdaných.

V Evropě a Severní Americe je míra ještě vyšší, činí až 10,8 procenta.

Pandemie podpořila přátelství
Nikdy v naší nedávné historii nebylo do takové míry omezeno navštěvování se, setkávání s jinými lidmi, debatování při dobrém jídle či kávě. Mnozí začali vyhledávat stará přátelství alespoň na dálku.

V osamělosti nacházíme staré hodnoty a význam kamarádství. Navíc je pro nás stále důležitější životní styl, který zdůrazňuje nezávislost a svobodu projevu.

Naopak, mnoho párů, které žijí ve společných domácnostech lockdown od sebe utrhl. Ponorková nemoc, 24 hodin 7 dní v týdnu spolu v jednom bytě nedává mnoho příležitostí k budování kvalitního vztahu.

Naopak, vyplavují se negativa, různé návyky, které se nám na partnerovi nelíbí… K tomu přidejte tlak ze situace venku. Není divu, že přibývají hádky a rozchody.

Co je na kamarádství nejcennější?

Přátelství snižují stres
Pokud víte, že máte u sebe dobrého přítele či kamarádku, která vás chápe, znamená to podstatně méně stresu. Kamarádky jsou speciálně pro ženy nejlepším „nástrojem“ na odbourání stresu, protože na rozdíl od mužů se ventilujeme rozhovorem s nimi. S kamarádkami se více smějeme a jsme celkově šťastnější.

Přátelství nám pomáhají najít smysl a cíl
Dobrá kamarádka z vás dokáže „vystrouhat“ tu nejlepší verzi sebe samé. Vidí a přijímá vás takovou, jaká ve skutečnosti jste. Povzbudí vás, když potřebujete, nenápadně vás dotlačí do toho, abyste se zlepšili a stali se člověkem, jakým chcete být (i když si to možná neuvědomujete).

Přátelství vytvářejí pocit sounáležitosti
Silné kamarádství pomáhá rozvinout pocit sounáležitosti k jiné osobě. Když víme, že k někomu patříme, někdo nám důvěřuje a my jemu, podporuje to naše sebevědomí. A to iv dobách nejistoty a selhání.

Zároveň, když se staráte jinou osobu, záleží vám na ní, berete na sebe zodpovědnost za to, že ji budete emocionálně podporovat. Toto z vás učiní silnější a lepší osobnost.

Díky přátelství se nebudete cítit izolovaně
Pokud víte, že vždy, když máte problém nebo když vám je smutno, máte se na koho obrátit, je to obrovská výhoda. Přátelství si vážíme stále více is přibývajícím věkem.

Čím déle žijeme, tím více výzev nás čeká. Když přijdou, pomůže nám mít přítele, s jehož pomocí překonáme traumatické období, jakými je například ztráta zaměstnání, či rodiče.

Přátelství podporuje zdravé chování
Když se rozhodnete cvičit nebo měnit stravování spolu s kamarádkou, půjde vám to mnohem snazší. Budete se navzájem povzbuzovat, abyste dodrželi svůj plán a výsledek bude jistější.

Navíc, kamarádky mají mezi sebou spoustu tajemství. Obvykle vědí i to, co bychom partnerovi nikdy neřekli. Ne to úžasné?

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články