Pondělí, 5 června, 2023
magazin
HomePro ŽenyKdyž jeden partner nestačí: Proč někteří upřednostňují polyamorii? A proč není pro...

Když jeden partner nestačí: Proč někteří upřednostňují polyamorii? A proč není pro všechny

Monogamní vztah je pro některé lidi trápením. Přirozeně jsou nastavení tak, že milují více partnerů a nedokážou žít jen s jedním. Polyamorie má podle psychologů několik důvodů, proč je pro někoho tou nejlepší volbou. Díky tomu nemusí řešit úniky ze vztahu nevěrou a všichni partneři jsou vyrovnáni s tím, že mají otevřené soužití.

Jsou šťastnější
V polyamorickém vztahu vědí oba partneři, že má ten druhý ještě i jiné známosti. Je to na jejich vzájemné dohodě a pokud to ten druhý tak necítí, nemusí se hrnout do jiných lásek. Ale zároveň by měl respektovat toto rozhodnutí a pochopit, že další člověk v jejich vztahu nemá jen pozici milenky či milence, ale bere ho jako další seriózní soužití. Díky tomu jsou oba partneři šťastnější. Netrápí je žárlivost, více si důvěřují a zbaví se zbytečného napětí. Chovají se k sobě upřímně a to posouvá jejich lásku na jinou úroveň.

Polyamorie vyžaduje lepší komunikaci
Když se do vztahu více lidí dostane, musí být k sobě otevřenější. Proto je nutné, aby si více povídali a dokázali se dohodnout. Také se nemůže stát, že by se jeden z nich uzavřel do sebe a nekomunikoval. Pokud chtějí mít fungující polyamorický vztah, tak si musí říct, jak budou fungovat, jaká budou mít pravidla a co jim to přinese do soužití. Naučí se být k sobě upřímnější a budou se proto umět snáze dohodnout v podstatě na čemkoli.

Několik partnerů uspokojí všechny potřeby
Určitě není jednoduché najít si člověka, který by vám naprosto vyhovoval. S někým si můžete rády povídat, s jiným máte společné zábavy nebo vám je oporou i v pracovní oblasti. V tomto mají opět větší štěstí polyamorici. Díky více vztahům si tak užívají všeho, po čem touží. S jedním partnerem chodívají na dovolené as tím, který nerad cestuje, mohou zase raději společně vařit nebo chodit do divadla. Proto jsou v konečném důsledku spokojenější a nehledají důvody, proč by měli z takového vztahu hledat únikovou cestičku.

Polyamorie není pro každého
Psychologové upozorňují na to, že takový vztah není opravdu pro každého. Hlavním pravidlem proto je, že musí vyhovovat oběma lidem. Když někdo vyžaduje monogamii, tak je nepřípustné nutit ho do otevřeného soužití. V případě polyamorie navíc existují různé úmluvy. Všichni partneři mohou žít společně, ale také mohou mít dva domovy a přicházet a odcházet tak, jak to všem zúčastněným vyhovuje. To nejdůležitější je domluvení se a akceptování všech pravidel.

Nevýhody otevřeného vztahu
I když by se možná polyamorie zdála jako ideální volba pro ty, kteří mají problémy s věrností, ve skutečnosti to pro ně může být pořádná výzva. Když na to ještě nejsou připraveni, tak je úplně zničí žárlivost. Rovněž není jednoduché vyrovnat se s dvojnásobným citovým napětím as dvojnásobnou pozorností. A to nejdůležitější, v takovémto složení se hůře přemýšlí nad založením rodiny, což může být zejména později velkým problémem. Proto si dobře promyslete i tyto možné komplikace, abyste vaši lásku nepohřbili dříve, než se dokáže více rozvinout.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články